Třiadvacetiletá izraelská policistka zemřela při teroristickém útoku v Jeruzalémě

JERUZALÉM – Třiadvacetiletá Hadas Malková podlehla vážným bodným zraněním, které utrpěla při teroristickém útoku nedaleko Damašské brány při vstupu do jeruzalémského Starého Města, k němuž došlo v pátek (16.6.) večer. Teroristé zaútočili koordinovaně střelnými zbraněmi a noži na dvou místech nedaleko od sebe, jeden na Sulejmanově ulici poblíž Damašské brány a dva další u Sidkijášovy jeskyně v muslimské čtvrti. Všichni tři útočníci byli na místě zastřeleni. Při útoku byli zraněni čtyři lidé, z toho přinejmenším jeden další policista, a střelné zranění utrpěl také jednatřicetiletý Palestinec, který se na místo činu připletl omylem. K útokům došlo ve třetí pátek měsíce ramadán, kdy do mešity Al-Aksá proudí zástupy muslimů. Izrael tak jako v předchozích letech zmírnil na postní měsíc ramadán pravidla pro přístup věřících Palestinců na Chrámovou horu.

Při setkání s reportéry sdělil šéf jeruzalémské policie Joram Halevy, že trojice podezřelých – osmnáctiletý Adel Ankuš, devatenáctiletý Braa Salah a stejně starý Asama Ahmed Atta, všichni z vesnice Deir Abú Maš’al nedaleko Ramalláhu – přijela podle předpokladů policie na místo ze Západního břehu o něco dříve téhož dne, aby se zúčastnila ramadánové modlitby. Někteří z teroristů možná neměli ani povolení vstoupit do Izraele, poznamenal Halevy. „O ramadánu sem přichází velké množství mladých Palestinců, kteří jsou často bez povolení, zkrátka využívají toho, že je v Jeruzalémě ramadán,“ sdělil médiím. „A takhle to pak může dopadnout,“ dodal.

Zavražděná Hadas Malková bydlela v mošavu Givat Ezer ve středním Izraeli a do pohraniční policie vstoupila před více než rokem. Zanechala za sebou truchlící rodiče a pět sourozenců. Po utrpění vážných zranění byla v kritickém stavu převezena do nemocnice Hadasa na hoře Scopus, kde prodělala okamžitou operaci. Později však navzdory snahám lékařů svým zraněním podlehla.

Ještě během páteční noci se k jeruzalémskému útoku přihlásilo militantní hnutí Islámský stát. Ve zprávě agentury Amaq, jež je napojená na hnutí, stálo, že „útok byl proveden třemi lvy” a že „nebude poslední.” Je to vůbec poprvé, co se islamistická skupina známá pod zkratkou ISIS, přihlásila k útoku v Izraeli.

Od září roku 2015 zabili převážně palestinští útočníci 43 Izraelců, dva Američany a jednu britskou studentku. Útoky byly vedeny většinou nožem, střelnými zbraněmi anebo najížděním autem. Za stejnou dobu bylo zabito asi 250 Palestinců, z nichž většinu tvořili sami útočníci. Okolí Damašské brány patří k obvyklým dějištím těchto útoků.

Z vyvolání vlny násilí viní Izrael palestinské politické a náboženské vůdce, aktivní na sociálních médiích, kteří oslavují násilí a povzbuzují k dalším útokům. Hamás v pátek vzkázal z Gazy, že „útok v Jeruzalémě je novým důkazem toho, že palestinský lid pokračuje ve svém revolučním boji proti okupantům a že intifáda bude pokračovat, dokud nedosáhneme úplného osvobození“.

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/izrael/clanek/triadvacetileta-izraelska-policistka-zemrela-pri-teroristickem-utoku-v-jeruzaleme

Komentáře