Trumpův velvyslanec je novou érou vztahů USA k Izraeli

Přestože se Donald Trump ujme funkce prezidenta USA až v lednu, oznámil již řadu nominací do významných vládních úřadů. Novým velvyslancem USA v Izraeli se má stát 57letý hebrejsky hovořící ortodoxní žid David Melech Friedman. Ten byl nejen Trumpův dlouholetý bankrotový právník a v kampani poradce v židovských otázkách, ale je také zásadový zastánce židovské přítomnosti v Judeji a Samaří a izraelského nároku na celý Jeruzalém.

Velvyslanectví USA se, stejně jako ambasády dalších zemí, po desetiletí nachází v Tel Avivu. Donald Trump ve volební kampani přislíbil jeho přestěhování do Jeruzaléma. I když zatím není jasné, kdy přesně k tomuto zásadnímu kroku dojde, osoba budoucího velvyslance je v souladu s touto zásadní změnou pohledu Spojených států na židovský stát.

„Friedman je mým dlouholetým přítelem a mým důvěryhodným poradcem. Jeho silný vztah k Izraeli bude formovat základy jeho diplomatické mise a bude ohromným přínosem naší zemi při posilování našich vztahů se spojenci a úsilí o mír na Blízkém východě,“ uvedl Trump v prohlášení pro média.

Jaké změny lze čekat

David Friedman

David Friedman

David Friedman Trumpovi radil zaujmout ve vztahu k Blízkému východu konzervativnější postoj, než měli předchozí americké vlády, včetně podpory dlouholetých a důvěryhodných spojenců, jakým je Izrael. Donald Trump během kampaně dával jasně najevo, že bude podporovat Izrael v řadě kritických oblastí, včetně přesunu ambasády do Jeruzaléma, a nebude Izraelce nutit k diplomatickým jednáním s palestinskými Araby.

Nyní Friedman mimo jiného řekl, že bude neúnavně pracovat na „posílení nezlomného pouta mezi našimi oběma zeměmi a prosazovat věc míru v regionu a těší se, že to bude dělat z velvyslanectví USA v izraelském hlavním městě Jeruzalémě.“

Friedman není zdaleka prvním židovským velvyslancem USA v Izraeli, nicméně od svých předchůdců se liší.

Dosavadní velvyslanec Dan Shapiro vyjadřuje nesouhlas Obamovy vlády s politikou izraelské národní vlády, nicméně není existencí a růstem židovského osídlení v Judeji a Samaří posedlý tak, jako byli Daniel Kurtzer (velvyslanec v letech 2001-2005) a zejména Martin Indik (velvyslanec v letech 1995-1997, 2000-2001 a zvláštní vyslanec pro Blízký východ v letech 2013-2014). Ti židovskou přítomnosti v biblickém srdci Izraeli považovali za zásadní překážku míru na Blízkém východě.

Friedman má názory naprosto opačné, což nejlépe vyjadřuje skutečnost, že je prezidentem Amerických přátel institucí Bejt El (American Friends of Beit El Institutions), tedy města ležícího poblíž Ramalláhu na území, které si nárokují palestinští Arabové.

David Friedman navíc pochybuje o tom, zda je vůbec realistické tzv. dvoustátní řešení, tedy vznik arabského Státu Palestina v Judeji, Samaří a Gaze.

Levice rozhořčena, národní tábor jásá

regionální rady Judea Samaří

regionální rady v Judeji a Samaří

Výběr osoby nového velvyslance vyvolal rozhořčení mezi levicovými Židy v USA a Izraeli.

„J Street je ostře proti nominaci Davida Friedmana na post velvyslanec v Izraeli,“ uvedla vlivná levicová židovská americká organizace, napojená na Demokratickou stranu a podporující vznik arabského státu v biblickém srdci Země Izrael, v Judeji a Samaří.

Postoj J Street je vcelku pochopitelný, protože s Friedmanem má dlouhodobě nepřátelské vztahy a ten tuto levicovou organizaci hájící více nároky palestinských Arabů, než Izraelců, označil za horší, než byli židovští kápové v nacistických táborech. „Kápové čelili mimořádné krutosti, a kdo ví, co by kdo z nás za takových okolností udělal pro záchranu svých milovaných? Ale J Street? To jsou arogantní advokáti zničení Izraele, prosazované z pohodlí jejich amerických pohovek – je těžké si představit někoho horšího,“ napsal Friedman letos v létě v článku pro portál Aruc Ševa.

Národní židovská demokratická rada zašla podobně daleko. „Nikdy ještě neexistoval někdo méně zkušený pro post velvyslance USA v Izraeli,“ uvedl na Demokraty napojená americká židovská organizace.

Předsedkyně izraelské krajně levicové strany Merec (Meretz) Zahava Gal-On označila Friedmanovu nominaci za „katastrofickou“.

Vláda v Jeruzalémě a národně orientovaná veřejnost naopak výběr nového ambasadora vítá.

„Předseda vlády ví, že zvolený prezident mu (Friedmanovi) plně důvěřuje a že s ním chce úzce spolupracovat,“ uvítal jmenování ve vyjádření pro web Ynet nejmenovaný spolupracovník premiéra Benjamina Netanjahua.

„Oznámení úmyslu jmenovat Friedmana je pro Izrael velmi vítanou zprávou. Jeho postoj odráží snahu o posílení postavení hlavního města Izraele Jeruzaléma v této době a podtrhuje, že (židovská) osídlení (v Judeji a Samaří) nikdy nebyla skutečným problémem regionu,“ uvedla náměstkyně ministra zahraničních věcí Cipi Chotovely (Tzipi Hotovely).

Také Josi Dagan (Yossi Dagan), předseda Samařské regionální rady, výběr Friedmana vysoce ocenil. „Je přítelem a skutečným partnerem Izraele a osadnictví. (Jeho výběr) dokazuje, že Trump je skutečně oddán Izraeli, jak naznačoval během volební kampaně. Jedná se o oznámení velmi významné a velmi povzbuzující,“ uvedl.

„Friedman hluboce miluje celou zemi a lid Izraele, včetně těch v Judeji a Samaří. Jeho znalosti a moudrost v této oblasti posílí most mezi našimi velkými národy,“ prohlásil Oded Revivi, starosta města Efrat v zahraniční mluvčí Rady židovských obcí Judeje a Samaří.

Výběr nového velvyslance USA v Izraeli, stejně jako plán přemístit ambasádu USA do Jeruzaléma, uvítal také předseda opoziční centristické strany Ješ Atid (Budoucnost existuje) Jair Lapid (Yair Lapid). „Těsím se na spolupráci s novým velvyslancem USA, blízkým přítelem Izraele, Davidem Friedmanem na místě hodném jeho úřadu – v našem hlavním městě Jeruzalémě,“ citoval Lapida portál Walla.

Předseda Sionistické organizace Ameriky (Zionist Organization of America) Morton Klein, který je Trumpovým dlouhodobým podporovatelem má za to, že Friedman „má potenciál být největším velvyslancem USA v Izraeli,“ protože detailně zná tragickou realitu arabské/islámské války proti Izraeli.“ „Žádný předchozí velvyslanec neoceňoval politická, historická, právní a náboženská práva Židů v Judeji, Samaří a Jeruzalémě tak, jako David. A přesto respektuje a chápe přesvědčení, naděje a sny politické levice v Izraeli a Americe. To, spolu s upřímnou láskou k Izraeli a všemu jeho lidu, mu dává výjimečnou kvalifikaci pro tuto funkci,“ dodal Klein.

Zdroj: http://eretz.cz/2016/12/trumpuv-velvyslanec-predzvesti-nove-ery-ve-vztahu-usa-k-izraeli/

velv

Komentáře