Turecko-izraelské smiřování pokračuje, země si po letech vyměnily velvyslance

Turecko a Izrael definitivně ukončují roztržku, k níž došlo před 6 lety. Turecký soud zastavil trestní stíhání izraelských vojáků, kteří eliminovali násilníky na palubě lodi Mavi Marmara, obě země si vyměnily velvyslance. Nový turecký velvyslanec prohlásil, že se jedná o „nový začátek“ a Izrael označil za „partnera a přítele.“

Když dnes Mekin Mustafa Kemal Ökem, dosavadní politický poradce tureckého premiéra Binaliho Yildirima, v Jeruzalémě předal prezidentu Izraele Reuvenu Rivlinovi pověřovací listiny, získalo Turecko po pěti letech v Izraeli opět velvyslance.

Nový izraelský velvyslanec Ejtan Naeh (Eitan Naeh, איתן נאה) předal své pověřovací listiny prezidentu Turecka Recepu Tayyipu Erdoğanovi už 5. prosince 2016. Naeh, který byl dosud velvyslancem v Londýně, v minulosti již na ambasádě v Ankaře působil.

„Jde o nový počátek našich dvoustranných vztahů a našich společných snah v tomto regionu, v němž máme úzké, historické vztahy,“ prohlásil Okem při slavnostním ceremoniálu v prezidentské rezidenci v Jeruzalémě. “Náš region nenabízí jen sdílení problémů, ale také velkých možností. Stejně jako dříve budou Turecko a Izrael spolupracovat na zajištění toho, že tyto možnosti budou plně využity a problémy vyřešeny.“

Turecko a Izrael měly v minulosti po desetiletí přátelské a dokonce spojenecké vztahy. Zásadně je ale zasáhla změna turecké zahraniční politiky v novém tisíciletí, kdy se Ankara začala ucházet o přízeň blízkovýchodního muslimského obyvatelstva a podporovat různá muslimská hnutí v zemích, s nimiž dosud měla korektní vztahy. To vedlo k zásadnímu zhoršení dosud přátelských vztahů se Sýrií, Egyptem i Izraelem, kde Turecko začalo podporovat nejen palestinskorarabské nacionalistické hnutí Fatáh, ale i islamistický Hamas.

Bezprostřední příčinou byl střet, k němuž došlo v květnu 2010 mezi izraelskými vojáky a cestujícími z Turecka vyslané lodi Mavi Marmara, která se rozhodla ignorovat izraelskou blokádu Pásma Gazy. Izraelští vojáci, kteří loď obsadili, aby ji donutili doplout do izraelského přístavu a podrobit se kontrole, zda teroristům Hamasu do Gazy neveze zbraně, byli tureckými aktivisty napadeni a v ohrožení života devět z nich v sebeobraně zastřelili. Desátý zemřel v roce 2014. Turecko reagovalo ostře a došlo k faktickému zmrazení vztahů.

Jednání o narovnání vztahů probíhalo několik let a Izrael nakonec přislíbil omluvu, vyplacení 20 milionů dolarů odškodného rodinám zastřelených aktivistů a souhlasil s dodávkami turecké pomoci palestinským Arabům v Gaze. Turecko výměnou souhlasilo s tím, že nebude za účast na akci žádné izraelské občany nebo ty, kdo jednali jménem izraelské vlády, postihovat ani trestně ani finančně.

Istanbulský soud v pátek 9. prosince zastavil stíhání čtyř vysokých izraelských velitelů, kteří byli od roku 2012 v nepřítomnosti souzeni za svůj podíl na zásahu proti Mavi Marmara a pro které žalobce žádal trest doživotního vězení. Stíháni byli bývalý náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil Gabi Aškenazi (Gazi Ashkenazi), bývalý velitel námořnictva Eliezer Marom, bývalý velitel vojenské zpravodajství Amos Jadlin (Amos Yadlin) a bývalý velitel zpravodajské letecké služby Avišaj Levy (Avishai Levy). Zrušeny byly i zatykače proti nim.

K urovnání přispěl i neúspěch turecké asertivní zahraniční politiky, která vedla až k faktické izolaci země v regionu.

Před roztržkou Izrael a Turecko byly blízkými ekonomickými partnery. Nyní má Turecko zájem podílet se na exportu izraelského zemního plynu a usiluje i o vliv na izraelské ropné a plynové projekty ve vodách Kypru, při nichž Izrael spolupracuje s mezinárodně uznávanou vládou Kyperské republiky, zatímco Turecko podporuje nároky neuznávané avšak fakticky existující vazalské Severokyperské turecké republiky.

Turecko, zejména jeho prezident Erdoğan, nicméně i nadále jsou ostrými kritiky izraelské politiky vůči arabské autonomní Palestinské správě a vláda v Ankaře stále udržuje úzké vztahy s teroristy Hnutí islámského odporu (Hamas), kteří vládnou Pásmu Gazy.

Na tureckou podporu terorismu nepřímo upozornil i předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu, když při nedělním zasedání vlády odsoudil sobotní teroristický útok v Istanbulu, při němž bylo kurdskými radikály zabito 29 tureckých vojáků. „Izrael odsuzuje všechny formy terorismu v Turecku a očekává, že Turecko odsoudí všechny teroristické útoky v Izraeli. Boj proti terorismu musí být vzájemný. Musí být vzájemný v odsouzení a protiopatřeních a to Stát Izrael očekává od všech zemí, s nimiž je v kontaktu, včetně Turecka,“ prohlásil premiér. Turecko palestinskoarabský teror v Izraeli odsuzuje výjimečně.

Také prezident Rivlin při převzetí pověřovacích listin velvyslance Okema odsoudil teror v Istanbulu. „Veškerý život je svatý. Teror je teror – ať v Bruselu nebo Paříži, Istanbul, Jeruzalémě nebo Káhiře. Máme povinnost společně se postavit této příšerné hrozbě,“ uvedl prezident. Prohlášení, že „Izrael a Turecko sdílejí úsilí o mír a prosperitu pro všechny lidi Blízkého východu“, pak už ve světle současných tureckých vojenských aktivit v Sýrii a Iráku lze považovat jen za povinnou diplomatickou frázi.

propro

Mekin Mustafa Kemal Ökem a Reuven Rivlin

Zdroj: http://eretz.cz/2016/12/turecko-izraelske-smirovani-pokracuje-zeme-si-po-letech-vymenily-velvyslance/

Komentáře