Proč jsou studentské dokumentární filmy důležité?

Asi každý z nás už někdy viděl nějaký dokumentární film. Pro někoho naprosto nudná záležitost, pro druhé zajímavé zobrazení skutečnosti na základě reálných zkušeností lidí. A co třeba studentský dokumentární film? O čem vlastně takový projekt může být a proč je tento typ filmů tak důležitý? Mají se o dokumentu učit žáci střední školy?

Slovo dokument pochází z latinského názvu „documentum“, což v překladu znamená doklad, důkaz, či svědectví. A právě z tohoto důvodu, jsou záběry natočené na kameru jasným věrohodným materiálem používaným k tvorbě těchto filmů.

Studentský dokumentární film se skládá z krátkých záběrů nahraných nejčastěji kamerou do ruky, outdoor kamerou, skrytou kamerou, nebo také GoPro zařízením a to podle toho, o jaký druh dokumentárního filmu se jedná. Specifikum bývají stabilizátory pro kameru, které využili například žáci střední škola U2B ve svém dokumentu. Přídavné jméno studentské vypovídá o tom, kdo je tvůrcem, tedy studenti a to nejčastěji středních a vysokých filmových škol.

Václav Vodvářka komentuje dokumentární film o buštěhradské dráze

Mezi nejznámější druhy dokumentárních filmů patří například: výkladové, observační, cinema verité, participační, reflexivní, či filmy točené z pohledu první osoby. Nadaní studenti natočí dokumentární snímky, ve kterých poskytují divákům pestré, reálné a nepředvídané informace a situace, a to i bez jakékoli přípravy. Často jako maturitní práci. Při tvorbě takového projektu jsou studenti více kreativní, jejich názory se shodují s názory svých vrstevníků a proto jsou tyto filmy velice úspěšné zejména u tzv. teenagerů. V dnešní době je veliká spousta témat, kterým starší generace nerozumí. Ať už se jedná o sociální sítě, hraní počítačových her, nebo jiné aktivity, jenž dnešní mladá generace ovládá. To ale samozřejmě neznamená, že studenti točící dokument musí nutně točit pro jednu věkovou skupinu, právě naopak!

Tématy těchto snímků bývají nejčastěji moderní technologie, kyberšikana, sociální problémy, ale také historické události nebo přírodní katastrofy. Je důležité hlavně zpracování skutečných a podložených informací, díky kterým divák pozná hlouběji problematiku daného tématu, a tím mu tak rozvíjí vědomosti zajímavým způsobem. Práce žáka U2B.cz o konězpřežce je důkazem, že odborná historická témata mladé taky táhnou a maturita pak není na střední škole obtížně obhajitelná.

Důležitost však netkví pouze v obohacení vědomostí diváků, ale také v samotných studentských tvůrcích, kteří se naučí vymyslet neobyčejná témata, sjednotit všechny dostupné informace, napsat scénář, používat moderní technologie, natočit skvělé záběry a ještě spousty dalších důležitých bodů, které vedou k vytvoření filmu.

Komentáře