Útočníci, kteří zabili manžele Henkinovy před očima jejich dětí, byli odsouzeni na doživotí

SAMAŘÍ – Čtyři Palestinci ze Západního břehu, kteří se hlásí k teroristické organizaci Hamás, byli odsouzeni k doživotnímu vězení za vraždu izraelského páru. Ve středu 22. června o jejich vině rozhodl izraelský vojenský soud. Naama a Eitan Henkinovi byli zastřeleni v sedačkách svého vozidla, když dne 1. října 2015 projížděli nedaleko židovské osady Itamar na Západním břehu. Jejich čtyři děti, kterým bylo v době útoku 4 měsíce, 4, 7 a 9 let, vraždu sledovaly ze zadního sedadla automobilu, samy však zůstaly nezraněny. Muži byli identifikováni jako střelec Jahja Muhamad Naif Abdullah Hadž Hamad, řidič Samir Zahir Ibrahim Kusa, Zir Ziad Džamal Amar a Karem Lufti Fatahi Razek, který byl při vynesení útoku svým kolegou postřelen do nohy, což možná nakonec zachránilo život dětem. Původně se k útoku přihlásilo hnutí Brigády mučedníků od al-Aksá, které náleží k Fatáhu. Vyšetřování Šin Bet ale zjistilo, že za ním stojí buňka Hamásu z Nábulusu, vedená Radžebem Ahmadem Muhamadem Aliwim, který čtveřici rekrutoval a vybavil zbraněmi.

samaří

Čtveřice Palestinců již dříve páchala útoky střelnou zbraní na izraelské cíle. Frustrováni svým neúspěchem se tak později rozhodli pro únos. K tomu mělo dojít v případě Henkinových, avšak když jim těžce zraněný Eitan Henkin kladl silný odpor a dokonce se pokoušel Razekovi vzít zbraň, Hadž Hamad jej z bezprostředně blízké vzdálenosti zastřelil. Potom otočil svou zbraň i proti Naamě. Sami útočníci sdělili, že se rozhodli děti nezranit.

Ve středu udělil vojenský soud na Západním břehu každému z členů teroristické buňky doživotí plus třicet let navíc. Amar byl uznán viným, ale ještě čeká na vynesení rozsudku. Izraelské složky v rámci preventivních opatření, kdy Palestinci, kteří vynesli smrtelný útok na Izraelce pobírají pro sebe a své rodiny od palestinské samosprávy štědrou finanční rentu, srovnaly se zemí domy v Nábulusu už loni v listopadu a prosinci.

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/izrael/clanek/utocnici-kteri-zabili-manzele-henkinovy-pred-ocima-jejich-deti-byli-odsouzeni-na-dozivoti

Komentáře