V cesarejském přístavu potápěči objevili 1600 let staré artefakty

CESAREA – Severoizraelská Cesarea sloužila ve starověku jako jeden z nejdůležitějších přístavů země, není tedy překvapivé, že u přilehlého pobřeží bylo nalezeno množství velmi vzácných památek. Před letošním svátkem Pesach ale dva příležitostní potápěči Ran Feinstein a Ofer Raanan nalezli vrak lodi, která se, zřejmě během bouře, před 1600 lety potopila nedaleko přístavu. Písek velmi dobře zakonzervoval její náklad, který vyzvedli na místo přivolaní potápěči Izraelské památkové péče (IAA). Podle prohlášení učiněného v pondělí 16. května jde o nejrozsáhlejší podmořský objev za posledních 30 let. Odborníci se domnívají, že loď vezla veliké množství bronzových sošek, které měly být roztaveny a kov tak připraven k dalšímu použití.

sošky

Archeologové zde mimo jiné objevili bronzovou lampu znázorňující boha slunce Sola, sošky měsíční bohyně Luny, lampu zpodobňující afrického otroka, fragmenty ze tří bronzových odlitků v životní velikosti, sošky znázorňující zvířata a další. Mezi nálezy jsou také úlomky nádob na pitnou vodu a značné množství mincí s vyraženou podobou „císaře Konstantina, který vládl Západořímské říši mezi lety 312 – 324, jenž později vešel ve známost jako Konstantin Veliký, a celé Římské říši pak vládl mezi lety 324 – 337, a podobu císaře Licinia, který vládl východní části Římské říše a soupeřil s Konstantinem“.

Objev artefaktů je velmi významný také proto, že v Cesareji bylo podle vyjádření IAA dosud „nalezeno jen málo bronzových soch“.

Tým potápěčů na mořském dně nalezl i „železné kotvy, zbytky dřevěných kotev a vybavení použité při stavbě a provozu lodi“. Podle ředitele oddělení námořní archeologie IAA Jakoba Šarvita a jeho zástupce Drora Planera pochází loď z pozdní doby římské, tedy z 3. – 4. století našeho letopočtu.

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/historie-archeologie/clanek/v-ceasarejskem-pristavu-potapeci-objevili-1600-let-stare-artefakty

Komentáře