V Jeruzalémě zaznamenány další dva útoky. Izraelští Arabové se od teroru distancují

JERUZALÉM/TAJBE – Krátce po krvavém teroristickém útoku v restauraci obchodního centra Sarona Market v centru Tel Avivu byly v neděli (12.6.) zaznamenány dva další násilné incidenty, tentokrát v Jeruzalémě. Izraelská televizní stanice Aruc 2 informovala o útoku na ženu a nemluvně v jeruzalémské čtvrti Francouzský pahorek a později večer došlo ve východním Jeruzalémě k útoku kamením na projíždějící autobus, při němž byli tři lidé zraněni střepy skla. Současně se ve čtvrtek (9.6.) konalo ve městě Tajbe ve středním Izraeli setkání předních osobností z řad izraelských Arabů, kteří čtvrteční útok, jenž za sebou zanechal čtyři mrtvé, vesměs ostře odsoudili a vyslovili se pro mírové soužití. „Nakonec jsme to my, Arabové, kdo platí za čin, který jsme nechtěli, spáchaný lidmi, kteří si nezasluhují dýchat tento vzduch,“ řekl jeden z účastníků tohoto setkání. Snad poprvé od počátku této vlny útoků zde zaznělo z úst vysokých arabských představitelů jasné odmítnutí terorismu a jeho metod.

jeruzalemzezlata

Zatímco v Jeruzalémě pokračovala v neděli série útoků na zdejší židovské rezidenty, izraelští Arabové se vyslovili jasně proti terorismu, který se podle jejich slov neděje v jejich jménu. Na jejich setkání se hovořilo zejména o tom, že útoky je třeba rezolutně odsoudit a že nesmí narušit snahy o pokojnou koexistenci.

Starosta Tajbe, pořádajícího města s převážně arabskou populací, uvedl ve své řeči, že odsuzuje „jakýkoli akt zabíjení nevinných lidí na obou stranách“, a připomněl, že v jeho městě „se navzájem respektujeme a každý židovský i arabský návštěvník se tu cítí jako doma“.

Další účastník, Nasreen Morcus z organizace Sikuj, podporující občanskou rovnost, zase zdůraznil, že odmítá spojování tohoto odsouzeníhodného útoku s Ramadánem. „Tento měsíc je měsícem spirituality a trpělivosti a to, co se stalo v Tel Avivu, nereprezentuje islám,“ řekl.

Ještě důraznější slova zazněla z úst Naila Zoabiho, ředitele základní školy Tamra Valley, který je sám občanským aktivistou zasazujícím se o koexistenci. „Přemýšlel jsem, jestli existuje něco strašnějšího než tohle – zabíjet bezdůvodně lidi. Takový útok si zasluhuje odsouzení, ale to nestačí; musíme také jednat. My, občané Izraele, máme jako svou povinnost příštímu útoku zabránit. Útok na civilisty je za hranicí, která nesmí být nikdy překročena. Posílám svou hlubokou soustrast rodinám zavražděných, kéž je Bůh posílí, a přeji raněným brzké uzdravení.“

V Jeruzalémě však neklidná situace pokračuje i nadále. Při nedělním útoku na autobus číslo 3 byli střepy skla zraněni dva mladí lidé ve věku 16 a 18 let a šedesátiletá žena, další lidé byli hospitalizováni pro šok. Při druhém incidentu se terčem útoku arabského muže na Francouzském pahorku stala matka s dítětem. Jejich stav znám bezprostředně poté nebyl, média pouze sdělila, že útočník byl zatčen a odveden k výslechu.

Dobrou zprávou zatím je, že stav některých ze zraněných při středeční střelbě v restauraci na Sarona Market se zlepšuje. Úspěšně se zotavuje například dvaatřicetiletý Chagaj Klein, který v zoufalém pokusu zastavit krveprolití házel na teroristy, střílející bezhlavě kolem sebe, různé předměty. Lékaři jeho současný stav charakterizují jako lehké zranění.

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/izrael/clanek/v-jeruzaleme-zaznamenany-dalsi-dva-utoky-izraelsti-arabove-se-od-teroru-distancuji

Komentáře