V podání legendární kapely Queen zazněla v Tel Avivu židovská píseň Hava nagila

TEL AVIV – Hava nagila, židovská folklorní melodie, kterou slýcháme na svatbách nebo jiných radostných příležitostech, zazněla v podání Briana Maye, kytaristy legendární rockové kapely Queen, během pondělního (12. 9.) koncertu v Izraeli. Mayovo kytarové sólo však mělo k folklorní odrhovačce docela daleko, znělo spíš jako improvizace kytarového krále Jimmyho Hendrixe – ale na židovský způsob. Sólo tak sklidilo bouřlivé ovace více než padesáti tisíc fanoušků, kteří se ve třicetistupňových vedrech přišli do telavivského parku ha-Jarkon podívat. Společný koncert skupiny Queen a amerického kytaristy Adama Lamberta, který zastoupil místo někdejšího frontmana kapely, Freddieho Mercuryho, který zemřel roku 1991, přinesl Izraelcům i další překvapení. Adam Lambert během vystoupení prohodil pár hebrejských slov i frází v jidiš. Izraelští fanoušci jsou známí svou náročností. Přesto dokáží být neskonale vděční každému, kdo v jejich zemi vystoupí. Vědí totiž, jakému tlaku musí čelit prakticky kdokoliv, kdo se rozhodne hrát v židovském státě. „Salam alejkum,“ řekl arabsky Brian May poté, co pozdravil izraelské publikum hebrejským „šalom“.

O Lambertovi je známo, že je židovského původu a že se mu dostalo i židovské výchovy a vzdělání. Hudebník však nikdy žádné osobní informace na toto téma médiím nesdělil. Bylo tomu tak i nyní, když se jej novináři dotázali na dojmy z telavivského vystoupení, o němž se většina domnívá, že je zároveň i jeho první návštěvou do Izraele. Lambert to zkrátka nazval „šťastným dnem“.

queen

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/kultura/clanek/v-podani-legendarni-kapely-queen-zaznela-v-tel-avivu-zidovska-pisen-hava-nagila

 

Komentáře