Výhradně ženská flotila míří z Barcelony k břehům Gazy. Chce prolomit izraelskou blokádu

BARCELONA/GAZA – Malá flotila dvou lodí veze ze Španělska k břehům Gazy několik desítek žen různých národností s tím, že chce prolomit izraelskou námořní blokádu. Flotila s názvem Mujeres Rumbo a Gaza (Loď žen do Gazy) vyplula z barcelonského přístavu ve středu 7. září večer po dvoudenním programu protiizraelských přednášek a školení a účastní se jí například členka Evropského parlamentu Malin Bjorková ze Švédska, bývalá důstojnice americké armády Ann Wrightová nebo izraelská poslankyně za stranu Balad Hanin Zoabiová. Izraelská média přinesla v neděli zprávu, že ministerstvo zahraničí podniká snahy, aby minimalizovalo možné diplomatické roztržky, které by flotila mohla způsobit. Každá ze dvou lodí s patnáctičlennou ženskou posádkou bude během své cesty zastavovat v různých přístavech Středozemního moře. Jejich první zastávkou po vyplutí z Barcelony byla Korsika. Izrael ustavil blokádu nad palestinskou enklávou roku 2007, dva roky poté, co vládu nad Gazou přejalo hnutí Hamás. Pozemní a vzdušné blokády Gazy se účastní i Egypt, aby zabránil pašování zbraní a materiálu na rakety do rukou teroristů.

Letos v červnu Izrael a Turecko obnovili diplomatické styky po šestileté roztržce, která vznikla po podobné flotile do Gazy v roce 2010. Tehdy přišlo o život deset tureckých občanů, kteří nejprve napadli izraelské komando.

Vloni v červnu zas izraelské námořní síly zachytily švédskou flotilu mířící do Gazy. Incident proběhl hladce bez násilí a flotila byla odvedena do přístavu v izraelském Ašdodu, odkud mohli její účastníci poslat do Gazy případnou humanitární pomoc, kterou měli na palubě lodí.

Zdroj: http://www.ztis.cz/rubrika/blizky-vychod/clanek/vyhradne-zenska-flotila-miri-z-barcelony-k-brehum-gazy-chce-prolomit-izraelskou-blokadu

plaz

Komentáře