Výtvarnice a zpěvačka Vlasta Kahovcová: Jarní atmosféra Velikonoc mě strašně nabíjí!

Vlasta Kahovcová stráví Velikonoce na chatě v Krkonoších, kde bude jezdit v přírodě na svém elektrokole, sbírat bylinky a grilovat s přáteli. Nebudou chybět ani koledníci a nádivka z kopřiv.

Co se Vám vybaví, když se řeknou Velikonoce?

Slepice, vejce, zajíčci, zelená tráva, začínají růst kopřivy, podběl a zkrátka všechno se zelená. Je to svěží období.

Jak oslavíte letošní velikonoční svátky?

Budu na chatě, jezdit na kole, péct buřty a určitě udělám i něco z kopřiv, asi nádivku. To je strašně zdravé, třeba na pleť, očistu krve, vlasy a v podstatě na všechno.

Máte nějaké vzpomínky z dětství?

Největší zážitek byl s našima, když jsem byla malá, v Bratislavě. To jsme v Čechách neznali. Oni se tam různě polévají vodou, ale třeba už v šest hodin ráno. Ty zvyky tam jsou daleko silnější. Tady si toho mnohdy ani nikdo nevšiml, kdyby tady nevisely vejce.

Dodržujete v současnosti nějaké velikonoční obyčeje?

Určitě ty klasické jako malování vajec, či šupání. To vždy přijde pár přátel za mnou na chatu a vydovádí se na mně. (smích) Také dodržuji tradici s bylinami, jelikož příroda se probouzí. Jezdím na svém elektrokole, sbírám po cestě různé bylinky a pak si z nich vařím čaje. To, jak se všechno zelená, mě strašně nabíjí.

Obraz Vlasty Kahovcové

Vnímáte Velikonoce i jako křesťanský symbol?

To moc ne. Já mám svoji víru v sobě a nepotřebuji k tomu žádné zprostředkování.

Co obvykle vaříte na Velikonoční pondělí?

Dělám kuře s nádivkou ze žemlí, mléka, nasekaných kopřiv a jiných bylin. Nacpu to pod kůži a na máslíčku dozlatova upeču. K tomu jako přílohu nějaký salát, zase z bylin.

A jako výtvarnice jste měla nějaké velikonoční motivy?

Nikdy jsem nedělala na obraz vejce nebo něco podobného. Nicméně každoročně pro Charitu Hradec Králové maluju kamínky a jednou jsem našla v Labi malinký kamínek ve tvaru vejce a namalovala na něj rozklepnuté vejce ze kterého leze kuře, a to byl jediný velikonoční motiv.

Po rozhovoru s Vlastou Kahovcovou

Ondřej Spýťa Syrový

 

 

 

Komentáře