Výtvarnice Alexandra Hejlová: Na Velikonoce u nás nesmí chybět nádivka, beránek, kachna, řízky a dort.

Alexandra Hejlová patří mezi nejznámější české výtvarnice. V současné době pracuje hlavně na figurální malbě lehce erotické, dále na dekorativních motivech a portrétech. Mimo jiné navrhuje a vlastnoručně vyrábí šperky a ilustrovala již řadu knih. Její obraz má i Michael Douglas. Nyní spojila své umělecké síly s módní návrhářkou Monikou Stoklasou a věnují se tvorbě vlastních modelů.

Co se Vám vybaví, když se řeknou Velikonoce? 

Vybaví se mi pohoda, klid, barvení vajíček a vůbec nádherný čas Velikonoc!

Jak oslavíte letošní Velikonoce?

Tak jako každý rok, to znamená s rodinou. Budeme barvit vajíčka, malovat kraslice, vloni jsme si dokonce upletli sami pomlázku, tak možná, že i letos. Ale hlavně si budu užívat s rodinou klidu a těch krásných nádherným svátků, na které se vždy moc těšíme!

Dodržujete v současné době nějaké velikonoční obyčeje?

Tak samozřejmě ano, jen tedy, což pro mě není úplně v pořádku, nedodržujeme půst před Velikonocemi, prostě stále to maso jíme…

Vnímáte také Velikonoce jako křesťanský svátek?

Ano, jistě to tak vnímám, já jsem byla na Velikonoce dokonce pokřtěna! Mnoho lidí vůbec neví, že z křesťanského hlediska jsou Velikonoce mnohem víc než Vánoce!

Co obvykle vaříte na velikonoční svátky?

Tak u nás nesmí chybět velikonoční nádivka, velikonoční beránek, kachna, řízky a nějaký dort!

Máte spojené Velikonoce s příchodem jara?

Velikonoce byť jsou svátkem pohyblivým, tak vždy jsou pro mě příchodem jara, přestože je zima veliká, ale už je to ve vzduchu a kvete zlatý déšť a příroda se probouzí je to začátek jara…

Bez čeho si Velikonoce nedokážete představit?

Bez rodiny, jednoznačně bez rodiny!!!!

Ondřej Spýťa Syrový

Komentáře