Výtvarnice Zuzana Křováková: Již druhým rokem pořádá mezinárodní výstavu Prague Art Cocktail!

Zuzana Křováková patří mezi přední české výtvarnice. O umění se zajímá takřka od narození a zkušenosti čerpala i v daleké Asii. V minulém roce založila iniciativu „Prague Art Cocktail“, mezinárodní výstavu malířů z celého světa, která v tomto roce opět probíhá…

Jak a kdy vznikla platforma „Prague Art Cocktail“?

Vše začalo zvláštní „náhodou“. Na Vánoce 2016 jsem dostala jeden z nejhezčích vánočních dárků, který malířka, toužící vystavovat v zahraničních metropolích, může dostat! 🙂 Oslovil mě berlínský galerista s nabídkou, zda-li bych měla zájem vystavovat v březnu 2017 v Berlíně. Byla jsem nadšená a hned jsem si s ním domluvila osobní schůzku po novém roce v berlínské galerii. Chtěla jsem si vše prohlédnou a osobně se seznámit s člověkem, který mě svou nabídkou tolik potěšil.

Začátkem ledna ale zaplavila Evropu sněhová kalamita a já zvažovala, zda-li se do Berlína vůbec mám v tu dobu vydat. Nakonec jsem překonala svůj strach z překážek v podobě sněhových závějí, náledí a vyrazila směr Berlín. A jak to tak v životě bývá, když člověk překročí zónu svého komfortu a zvládne své obavy, otevřou se brány k dalším možnostem…. Pár týdnů od mé první cesty do berlínské galerie přišla další nabídka vystavovat v zahraničí, tentokrát pro změnu od galeristky z Florencii, která mě zvala na právě připravovanou skupinovou výstavu v krásné galerii ve Florencii, jen kousek vzdálené od světoznámé galerie Uffizi. Ovšem Florencie už není kousek za hranicemi ČR jako Berlín, a tak jsem se s galeristou z Florencie domluvila, že jí obrazy přivezu osobně pár dní před vernisáží výstavy, které jsem se měla osobně zúčastnit. Florencii jsem do té doby nikdy před tím nenavštívila, ale věděla jsem, že můj dlouholetý kamarád ze školních let, kolega umělec a zároveň kurátor mých posledních autorských výstav v Praze, MgA. Jiří Macht, zná Toskánsko a Florencii velmi dobře, a tak jsem ho požádala, zda-li by nechtěl jet se mnou. Jirka souhlasil. Vše bylo narychlo, takže jsem se domluvili, že hotel vyřešíme na místě, po schůzce a předání mých obrazů v galerii. Problémem bylo, že v únoru není ve Florencii hlavní sezóna a mnoho hotelů bylo zavřených nebo plných, navíc jsme potřebovali hotel s parkováním, což se kolem 22h zdálo v jeden moment být skoro neřešitelnou situací :)) Nakonec náhoda mé oči zavedla k nápisu GOLF HOTEL PARKING. Hotel byl v provozu, s recepcí 24 hodin a měl volné parkoviště. Když jsme zaparkovali a já vystoupila z auta, bylo pro mě obrovským překvapením, že ve vnitrobloku, kde bylo umístěné parkoviště, stál obrovský strom obsypaný nádhernými zralými mandarinkami…kdo by je tam čekal – v únoru. Hned mi proletělo hlavou, že to je jasné a skvělé znamení – jen jsem v ten okamžik nevěděla čeho přesně. Pár dní jsme cestovali po Toskánsku, a pak se vrátili do Florencie. Byla jsem okouzlená, nadšená a zaplavená vlnou euforie z této nádherné události v tak poetickém městě designu a nejrůznějších uměleckých pokladů. Po cestě zpět do Prahy přišel nápad, který předpověděly právě ty mandarinky :)) Uvědomila jsem si, že když mně udělalo tak obrovskou radost vystavovat v evropské metropoli, bylo by jistě pro mnoho zahraničních autorů podobně okouzlující vystavovat v Praze. A tak vznikl projekt ARISTAART a následně výstava s názvem PRAGUE ART COCKTAIL, jejíž první ročník jsme zahájili vernisáží jen pár měsíců od mé výstavy ve Florencii – již 1. srpna 2017 v Galerii U Zlatého Kohouta v centru Prahy.

Co Vás motivovalo k jejímu založení?

Motivací pro založení byla jednoznačně má vlastní radost a nadšení z vystavování v zahraničí 🙂 Euforie, kterou mi přenesla má osobní zkušenost z vernisáže ve Florencii, mě motivovala k tomu, že jsem chtěla umožnit stejně radostné prožitky i zahraničním kolegům umělcům při vystavování jejich děl v naší magické matičce Praze.3

Ve Florencii s mostem Zlatníků chvíli před vernisáží

Co všechno tato iniciativa nabízí?

Projekt Aristaart a jeho mezinárodní výstavy s názvem PRAGUE ART COCKTAIL jsou skutečným “art koktejlem”, který všem zúčastněným nabízí osvěžující příležitost vychutnat si v letních měsících pestrost a mix současného světového a českého umění. Vystavující autory a jejich díla prezentuje českým sběratelům i široké české veřejnosti. Také je to pro umělce příležitost seznámit se ostatnímu kolegy umělci a poznat Prahu. Výstava PRAGUE ART COCKTAIL je také skvělá příležitost pro milovníky umění, sběratele a návštěvníky vernisáže, kde se mohou seznámit s vystavujícími autory osobně. Poznat nejen jejich díla, ale také se dotknout jejich osobnosti. Sama se ráda osobně účastním zahájení svých zahraničních výstav a poznávám své zahraniční kolegy i zahraniční sběratele (v loňském roce jsem proto absolvovala již zmiňovanou výstavu ve Florencii, Berlíně, Biennale v Toskánsku, Art Fair v Cannes) Mám velkou radost, že to tak praktikuje i většina autorů, kteří vystavují na PRAGUE ART COCKTAIL. Užijí si vernisáž a přitom sbírají inspiraci objevováním krásy našeho jedinečného hlavního města, někdy i celé České republiky či Evropy. Například letos jsme měli tu čest přivítat zde osobně dva autory až z daleké Brazílie: Gustavo Amaral a Marcio Pontes. Vernisáže se zúčastnila také autorka z Německa Birgit Schweimler, ze Švýcarska přiletěla na vernisáž malířka Gabi Mutti, z Lucemburska nás svou návštěvou poctil výtvarník Michel Houel, z Rakouska cestovala do Prahy výtvarnice Verena Terekina.

Kolik výtvarníků se doposud do tohoto projektu zapojilo a z kolika zemí?

Na prvním ročníku mezinárodní výstavy PRAGUE ART COCKTAIL v roce 2017 vystavovalo 22 autorů z 10 ti zemí světa a 3 kontinentů. Konkrétně se jednalo o autory z Japonska, USA, Finska, Polska, Bulharska, Španělska, Švédska, Lucemburska, Ukrajiny a samozřejmě Česka. Druhý ročník mezinárodní výstavy PRAGUE ART COCKTAIL II., která teď aktuálně probíhá v Galerii U Zlatého Kohouta v centru Prahy, a to od 4.7. do 24.8.2018, se účastní 23 autorů z 10ti zemí světa a opět 3 kontinentů planety Země. Letos zde prezentujeme české veřejnosti díla autorů z Brazílie, Austrálie, USA, Velké Britanie, Lucemburska, Švýcarska, Rakouska, Německa, Finska a samozřejmě také České Republiky.

Chvilku po zahájení letošního ročníku mezinárodní výstavy PRAGUE ART COCKTAIL II.

Podle čeho vybíráte „vystavovatele“?

Jak už sám název výstav vypovídá, jde o “art koktejl”. Tedy především originalita jednotlivých autorů a pestrost jejich děl je to, co rozhoduje při výběru a tvorbě koncepce výstavy. Nicméně výběr vystavujících autorů je především věcí našich kurátorů. Hlavním kurátorem projektu Aristaart je MgA. Jiří Macht. Dále spolupracujeme s kurátorkou Monikou Miva z Londýna.

V současné době probíhá výstava v Galerii u Zlatého Kohouta… 

Vernisáž letošní výstavy byla opět báječná, stejně jako ta loňská. Konala se 4.7.2018 na Den Nezávislosti, a přestože ten den hráli v Praze legendární Rolling Stones a současně běžel v Karlových Varech oblíbený filmový festival, jen vernisáž navštívilo kolem 250 příznivců umění, což nás velmi potěšilo 🙂 Měli jsme radost z velkého počtu zahraničních autorů, kteří se vernisáže osobně zúčastnili a stejně tak jako my, byli nadšeni z jedinečné a přátelské atmosféry, která voněla celým večerem.

Po skončení komentované prohlídky letošní výstavy – s hlavním kurátorem projektu MgA. Jiřím Machtem

Ondřej Spýťa Syrový

Komentáře