Výtvarnice Zuzana Křováková: Mystický příběh ukřižování Ježíše Krista je neodmyslitelnou součástí Velikonoc.

Výtvarnice Zuzana Křováková vnímá Velikonoce jako příběh plný zázraků a zároveň i jako symbol barev a vůně. Letos je oslaví především relaxem, jelikož ji v předvelikonočním čase čeká vernisáž v Itálii a následná výstava svých děl na Kampě. 

Co se Vám vybaví, když se řeknou Velikonoce?

Svátky jara, příběh plný zázraků Ježíše Krista a barvy, barvy, vůně, vůně, do kterých příroda zahalí sebe i nás. Vše roste, kvete, voní, sílí, to mám ráda. Také energie dřeva, kterou síla a vitalita pampelišky prorazí i betonový chodníček k domovu.

Návštěva Singapuru

Jak oslavíte letošní Velikonoce?

Na letošní Velikonoce už se moc těším. Budou zaslouženým relaxem po vernisážovém maratónu, který mě v následujících dnech čeká. Aktuálně totiž dokončuji přípravy na dvě výstavy současně. S naší agenturou Arista Art, pořadatelem oblíbených letních PRAGUE ART COCKTAIL v Galerii u Zlatého Kohouta v srdci Prahy, tento týden odjíždíme pro změnu do Itálie, kde 14. dubna zahajujeme vernisáží mezinárodní výstavu ARISTA ART SPOON 2019. Italské veřejnosti představíme cca 100 děl 32 autorů z ČR i zahraniční. Vzápětí na to, 16. dubna 2019 se těším na vernisáž mé autorské výstavy ve Velkopřevorském Mlýně na Kampě v Praze, kde tématem mých obrazů, které jsme na tuto výstavu vybrali, je právě oslava jara.

Dodržujete nyní nějaké velikonoční obyčeje?

Ano, samozřejmě. Velikonoční výzdoba rozzáří náš dům i zahradu. Barvíme vajíčka, pečeme beránka, bochánky a vrcholem všeho je vždy Velikonoční pondělí, kdy vítáme koledníky. Také mám Velikonoce spojené s drobnými pozornostmi, kterými se obdarováváme, aby nás takzvaně “beránek nepokakal”.

Vnímáte také Velikonoce jako křesťanský svátek?

Ano, mystický příběh ukřižování Ježíše Krista a jeho následné zmrtvýchvstání je neodmyslitelnou součástí těchto křesťanských svátků i pro mě.

Máte nějaké vzpomínky z dětství?

Báječné. Teď se mi akorát vybavuje vzpomínka z dětství, kdy jsem se snažila v lese přeskočit potok, což se nepovedlo, a tak jsem si nečekaně pořídila jarní křest v ledové vodě :))

Co obvykle vaříte na velikonoční svátky?

Velikonoční nádivka s čerstvými kopřivami nesmí chybět na našem svátečním stole. Stejně tak jako beránek, mazanec a různé dobroty z vajíček.

Máte spojené Velikonoce s příchodem jara?

Jednoznačně. Velikonoce mám spojené s rozkvétáním přírody. Rodí se králíčci, kuřátka, jehňátka a další mláďata. Ve vzduchu je cítit nová radost doslova hmatatelně.

Bez čeho si Velikonoce nedokážete představit?

Velikonoce bez jara, květináčů plných barevných macešek a hyacintů, bez porcelánových zajíců, bez beránka a bez tvorby a zdobení vajíček, setkávání s přáteli a sousedy, to by nebylo ono.

Ondřej Spýťa Syrový

Komentáře