Výtvarnice Zuzana Křováková: Vánoce jsou obdobím tajemných kouzel, kdy se zázraky mohou dít snadněji.

Výtvarnice Zuzana Křováková si užívá Vánoce již od října, kdy navštívila Asii. Na tradiční českou oslavu Vánoc se přesto velmi těší, mají pro ni obrovský duchovní význam a na štědrovečerním stole bude mít kromě kapra i lososa či raw cukroví. 

Co se Vám vybaví, když se řeknou Vánoce?

Vánoce pro mě znamenají mnoho. Je to mimo jiné období plné tajemných kouzel, kdy se zázraky mohou dít snadněji a více než v ostatních obdobích roku… vždyť Ježíšek nám v této době plní přání už od dětství, a to se děje jen o Vánocích.

Jak oslavíte letošní Vánoce?

Já Vánoce letos slavím již od října! Moje Vánoce letos začaly už na podzim, kdy jsem při cestě na druhý konec světa zjistila a na vlastní kůži zažila, že v Asii se tyto krásné svátky slaví už od začátku října. Byl to nezapomenutelný zážitek, když jsme v Manile na letišti viděli vánoční výzdobu, nasedli do taxíku a z rádia se ozývalo “Jingle Bells, Jingle Bells, …” To mě moc potěšilo a taky pobavilo. Vánoce mám ráda a užívat si je chvíli v kraťasech, žabkách a plavkách mě docela bavilo.

Oslava našich Vánoc doma začíná na začátku prosince výzdobou domu a zahrady, kterou si pak celý prosinec užíváme. Každý rok dokoupíme nějaké další „nezbytnosti“ a doplňky, které symbolicky a barevně ladí s energií následujícího čínského roku. Teď se nám rok Psa 5.2.2019 promění na rok Vepře. Takže doporučuji zahrnout do své letošní vánoční výzdoby zlatá prasátka, která přinášejí hojnost do roku 2019.

Mají pro Vás Vánoce duchovní význam?

Rozhodně ano. Podstatou Vánoc je oslava narození Ježíše Krista, syna Božího, jehož příchod na planetu Zemi velmi ovlivnil lidstvo, a to nejen na spirituální úrovni. Navíc během Vánoc mě neuvěřitelně baví hrát si s výzdobou prostoru podle feng shui, což jako práce s energií má pro mě neopominutelný duchovní význam a také skvělé výsledky.

Dodržujete i nějaké vánoční obyčeje?

Na klasické obyčeje během štědrého večera si příliš nepotrpíme. Máme své vlastní rituály. Někdy stihneme včas utrhnout “Barborku“, což se letos zase nepovedlo.

Jak to máte s nakupováním dárků? Také prožíváte takový předvánoční maraton?

Snažím se si Vánoce v první řadě užít a nepodlehnout okolnímu všudypřítomnému spěchu a stresu. Letos jsem nějaké dárky dokonce přivezla až z Asie, něco jsem nakoupila v rámci výletu na vánoční trhy v sousedním Německu, takže aktuálně mi chybí ještě pár drobností, které už v klidu možná i se svařákem v ruce dokoupím tady u nás v Česku.

Pečete i vlastní cukroví?

Rozhodně pečeme, i nepečené, což to je moje specialita. Před pár lety mě bavilo stravovat se raw food stravou, která kromě jiného vyniká jedinečnými nepečenými dezerty a také vánočním cukrovím, takže ani to obvykle nechybí na našem vánočním stole.

Co by podle Vás nemělo chybět na štědrovečerní večeři?

Rozhodně by neměl chybět bramborový salát a samozřejmě ryba, jejíž šupinky ukrývám pro štěstí pod talíř mým milým u naší štědrovečerní tabule. A u nás na štedrovečerním stole nejdete ryby hned dvě – kapra jako klasiku a lososa jako bonus :))

Máte nějaké vánoční přání?

Rozhodně mám! Čím jsem starší, tím víc věřím na Ježíška!

Co byste popřála našim čtenářům?

Popřála bych všem lidem především vnitřní mír, ticho a klid v duši a hlavně v hlavě. Také to, aby lidé byli schopni rozlišit to podstatné od nepodstatného a podle toho ve svém životě jednali. Hlavně poznání skutečné lásky, protože když tu ucítíme a tento pocit si udržíme, pak teprve dokážeme být skutečně šťastní, a to ve všech oblastech svého života a co víc – dokážeme udělat šťastnými i své okolí a o tom přeci Vánoce jsou o štěstí, když jsou naši milovaní a blízcí pohromadě, o radosti, kterou jeden druhému dáváme a také přijímáme a také o vděčnosti….

Vašim čtenářům tedy z celého srdce přeji tradiční klasiku: lásku, štěstí, radost, zdraví a také pocit vděčnosti, protože vděčnost otevírá brány k ještě většímu štěstí.

Ondřej Spýťa Syrový

Komentáře