Začínající herečka Bára Horčičková: Věřím v sílu myšlení a správných přání.

Začínající herečka, studentka Mezinárodní konzervatoře v Praze a v neposlední řadě charismatická slečna.

Jak a kdy jste se dostala k herectví?

Jako malá jsem byla velmi tichá a uťáplá holka, co se bála i ve škole přihlásit, když něco věděla. Zkrátka jsem nerada mluvila a při představě, že bych se měla třeba prodavačky zeptat, kolik stojí bonbóny, na které jsem měla zrovna velkou chuť a nevěděla, jestli na ně mám dost peněz, tak to jsem raději odešla bez nich. Přes tohle všechno jsem se rozhodla začít chodit do dramaťáku. Vlastně si ani pořádně nepamatuji, jak mě tahle bláznivá myšlenka, při mé dřívější stydlivosti, mohla napadnout, ale šla jsem do toho a myslím si, že jsem neudělala chybu. Přestala jsem se bát komunikace s lidmi a určitě mi i stouplo sebevědomí, a to v dobrém slova smyslu.

Inspirujete se od někoho?

Od té doby, co mi zájem o herectví a bláhová chuť se tím zabývat i do budoucna vzrostla, snažím se nabírat inspiraci ze všech koutů. Myslím si, že velmi dobrou formou inspirace je pozorovat, jednoduše být pozorovatelem. Ať už učit se z chyb druhých a naopak, tak třeba i jen tak pozorovat typy lidí. Například v metru se pohybuje úžasná škála různých osobností. Je to i úžasný způsob, jak si dlouhé cesty na oko zkrátit. Protože jak jinak zahrát například opilého člověka, když jste žádného ještě neviděli?

Mimo jiné studujete na Mezinárodní konzervatoři v Praze. Jak hodnotíte studium na této škole?

Co jsem tak zaslechla, tak názory studentů na školu, kterou studuji, moc kladné nejsou. Já si myslím, že MKP je škola, která Vám toho může dát mnoho, jen když sám chcete a takzvaně trháte ty zralé plody a nenecháváte je shnít. Na této škole je sic volnější přístup, ale jde tu opravdu hlavně o píli studenta a v neposlední řadě samozřejmě i o to, jaké pedagogy dostanete.

Zahrála jste si epizodní roli v Ordinaci v růžové zahradě. Jaká to pro vás byla zkušenost?

Já si myslím, že každá zkušenost je dobrá, ať už jde o roli v nějakém studentském filmu nebo ve známém nekonečném seriálu. Mně osobně toho těch pár měsíců natáčení dalo mnoho, byla to pro mě totiž úplně první zkušenost se seriálovou rolí. Nikdy dřív jsem seriál netočila a když se pak člověk dostane do stresového učení scénářů, protože další den točí, tak je to zprvu nepříjemné, ale je to naopak velmi dobrá škola.

Můžeme Vás v současné době vidět v nějakém divadelním nebo filmovém projektu?

V současné době dělám reportérku pro TUTY TV, kde diváky provázím po různých akcích. Dále velmi ráda zmíním film V pasti, ve kterém jsem si zahrála hlavní roli Kláry. Tento film jsem točila s prakticky celým zahraničním štábem, který si ale nemohu vynachválit. Byl zde úplně jiný, profesionální a zároveň přátelský přístup k hercům než jsem doposud zažila. Nyní se do kin chystá film s názvem Děti Samotářů, kde jsem si zahrála menší roli. Natáčela jsem ve velmi zajímavém prostředí, tak si myslím, že je na co se těšit. Nyní v Divadle Korunní hrajeme pohádku pro děti Opička Žofka, se kterou plánujeme jezdit po různých městech a kouzlit tak těm nejmenším úsměv na tváři. Ačkoli jsem to nečekala, tak musím přiznat, že v roli hravé, chytré Žofky jsem se srdečně našla. A pokud někdo sleduje youtube scénu, tak nedávno jsem s Aikem Murczechy natočila krátký vtipný sketch. Též jsem si zatancovala v jeho videoklipu. Ještě se pár dalších projektů chystá, ale nebudu přeci předbíhat.

Jaké filmy se Vám nejvíce líbí?

Nejraději sleduji takové filmy, které skrývají hlubší myšlenku, ráda si po skončení filmu jen tak zavřu oči a přemýšlím o celém ději. Někdy je to vlastně i takové mé mínus, že nad věcmi až moc dumám. Zase naopak nejsem typ, který sleduje rád komedie, protože málo u které se dokážu zasmát, ba spíš jsem otrávená stupidním humorem. Ale jestli bych měla vyzdvihnout nějakou komedii, tak je to nyní novější animovaný film Mimi šéf, není to film nijak složitý, ale i já jsem se dokázala zasmát na úplně hloupých maličkostech. A právě animáky jsou v tomhle naprosto kouzelné.

Máte nějaké oblíbené herce?

Výborných herců je přeci jen spoustu a vybrat si z nich nějakého nejoblíbenějšího je velmi těžké. Abych pravdu řekla, tak žádného nejoblíbenějšího nemám, ale velmi jsem si oblíbila filmy, ve kterých hrál Tomáš Holý. Dále jsem uznávala nejen jakožto herečku, ale i jako osobu Květu Fialovou.

Jaká je Vaše vize do budoucna?

To je zajímavá otázka. Do budoucna bych ráda procestovala Čechy, třeba jen v autě s blízkými přáteli a s kytarou, žádný luxusní hotel není třeba. Myslím si, že v naší republice je tolik krás, že dokud jsem ještě nedostala tu možnost prozkoumat ji, tak pro mě není důvod jezdit mimo Evropu. Jinak, co se profesního života týče, tak bych se ráda věnovala herectví i nadále. Alespoň jako koníček, jsem si totiž plně vědoma nejistoty, která se tohoto povolání týče. Pro mě je rozhodně prioritní prožít jednoduše šťastný život, a to jedno jak, jedno kde. Ale stejně tak věřím v sílu myšlení a správných přání. Tak jsem zvědavá, jak se všechno vyvine.

Ondřej Spýťa Syrový

 

Komentáře