Zahájena výstavba nové izraelské Národní knihovny

Na začátku dubna byl v Jeruzalémě při slavnostním ceremoniálu za účasti prezidenta Reuvena Rivlina a premiéra Benjamina Netanjahua položen základní kámen nové izraelské Národní knihovny (הספרייה הלאומית, angl. The National Library of Israel). Budova, která bude stát na 45.000 metrech čtverečních a dokončena by měla být v roce 2020. Je zároveň přehlídkou úžasné architektury a designu od renomované švýcarské architektonické společnosti Herzog & de Meuron.

Největší veřejná knihovna v Izraeli, tento monumentální komplex o šesti nadzemních a čtyřech podzemních podlažích, bude postaven vedle izraelského parlamentu – Knesetu a národního Izraelského muzea, Jeruzalém (מוזיאון ישראל, ירושלים).

Začátek stavby nové budovy je významným mezníkem v obnově a transformaci izraelské Národní knihovny, jejímž cílem je ve svých sbírkách chránit a zároveň zachovat otevřený přístup ke kulturním a intelektuálním pokladům státu Izrael a Židů.

Národní izraelská knihovna byla založena v roce 1892 a v současnosti je uprostřed procesu řešení výzev, které přináší 21. století. Nová budova umožní poskytovat nejmodernější služby pro výzkumníky, čtenáře, návštěvníky a online uživatele. Zpřístupní miliony děl intelektuálního a kulturního bohatství, které bylo shromažďováno více než 120 let.

Partnery v projektu obnovení izraelské Národní knihovny jsou izraelská vláda, rodina Rothschildů a rodina Gottesmanů z New Yorku. „Po 2.000 let byly písemnosti židovského národa rozesety po celém světě,“ prohlásil lord Rotschild. „Teď budou tyto staré písemnosti stejně jako současné knihy a digitální dokumenty uspořádány společně v rozsáhlé sbírce konečně doma.“ Izraelská Národní knihovna se v současnosti nachází v Givat Ram v blízkosti Jeruzaléma a na nové místo se přesune za čtyři roky.

Švýcarská společnost Herzog & de Meuron je proslulá návrhem Tateovy galerie moderního umění, stejně tak jako návrhem olympijského plaveckého bazénu v Pekingu v roce 2008. Mezinárodní tým tvoří 40 partnerů a 380 spolupracovníků v šesti kancelářích v Bazileji (hlavní kancelář), Hamburku, Londýně, Madridu, New Yorku a Hong Kongu. Společnost v současnosti pracuje na projektech napříč Evropou, Amerikou a Asií.

Zatímco je společnost vysoce ceněna a uznávána za své veřejné projekty stadionu a muzea, dokončila či realizuje také soukromé projekty jako apartmány, obytné budovy, kanceláře i továrny. V praxi získala mnohá ocenění včetně prestižní Pritzkerovy ceny za architekturu.

Herzog & de Meuronův návrh nového komplexu izraelské Národní knihovny, jejímiž výkonnými architekty jsou Amir Mann a Ami Shinar, odráží přechod od klasické knihovny směrem k informačnímu centru. Posun od tisku k digitalizaci vyžaduje přeměnu knihovny jako instituce i samotné typologie budovy, uvedli v prohlášení Herzog & de Meuren. Aby knihovny obstály v informační době, musejí uživatelům poskytovat klasické zázemí knihovny a zároveň nabízet i alternativy jak prostorové, tak funkční.

knihovna

Zdroj: http://eretz.cz/2016/06/zahajena-vystavba-nove-izraelske-narodni-knihovny/

Komentáře