Zástupce ombudsmana: Odkaz na islám není důvodem k nošení šátku během vyučování.

Rozhovor se zástupcem ombudsmana Stanislavem Křečkem

Jak hodnotíte výsledky referenda Velké Británie o vystoupení z EU?

Rozhodnutí voličů ve VB považuji vcelku za logické vzhledem k tomu jaké důsledky pro tuto zemi mělo členství v EU. Země přestala být „Anglií“ a stala se ve značné části jakýmsi multikulturním místem ovšem ne oné nové kultury. To si žádný národ a stát nenechá líbit..

V České republice vzniká mnoho iniciativ, které žádají vyhlášení referenda o vystoupení ČR z EU. Mělo by být podle Vás vyhlášeno referendum?

To si rozhodně nemyslím, nevidím proto žádný důvod. Zdá se mi být zcela zřejmé, že bez EU by nám bylo v Evropě hůře. EU potřebuje změny a ne exit. Pokud ovšem ke změnám nedojde bude i tato varianta na pořadu dne.

Jaký je Váš názor na výroky Kláry Samkové na konferenci o islámů v Poslanecké sněmovně PČR, kde srovnala islám s nacismem. Myslíte, že by měla být za tyto výroky trestně stíhaná?

Její výroky byly vskutku radikální, podle mne nepřesné – srovnávat víru s politickou stranou se mi nezdá adekvátní – ale trestní stíhání považuji za téměř vyloučené. I třeba nemístná kritika a třeba i nesprávný nebo dokonce hloupý názor mohou být vysloveny pokud není nabádáno k násilí.

Kontroverzním tématem jsou šátky muslimek na českých školách. Jaký na to máte názor?

Škola má právo rozhodnout. Pokrývka hlavy při vyučování musí být buď povolena všem nebo všem zakázána. Odkaz na náboženské přesvědčení nepovažuji za důvodný. A navíc ve zdravotnictví kde jsou nároky na hygienu vyšší.

Jaký je Váš názor na výrok poslankyně Nytrové, která v PSP ostře kritizovala možný návrh na adopci dětí homosexuály. Měla by se omluvit a složit poslanecký mandát?

Totéž, co u Samkové: Nesouhlasím s tím, zdá se mi to neprokázané a nepřesné, ale bezpochyby měla právo to vyslovit. Hysterii kolem toho považuji za nepřípustnou, odporující deklarovanému právu na svobodu slova a vyjadřování.

Za čtyři roky budou muset první středoškoláci povinně maturovat z matematiky. Prospěje to českému školství?

To opravdu nevím, ale bezpečně vím, že mně by to neprospělo. Za takového stavu bych byl – lituji – bez maturity

Uprchlická krize se stále zhoršuje. Nemyslíte, že je potřeba zvolit nějaké radikální řešení?

Radikální sotva. Zákonné ano. Samozřejmě rozhodnout, koho chceme na svém území, žádné právo na usazování se zde. Dočasnou pomoc ano, migraci sem nikoliv.

krecek

-spyta-

Komentáře