Zastupitelka Bártová: Zatím se našemu „vyspělému světu“ spíš daří vyzbrojovat všechny strany konfliktů a situaci jen zhoršovat.

Nynější zastupitelka a exstarostka města Duchcov Jitka Bártová o současném politickém dění

Jak hodnotíte řešení uprchlické krize EU?

Z uprchlické krize i z přístupu EU k ní mám rozporuplné pocity. Jako ženská špatně nesu příběhy malých dětí, které ztratily bezpečné zázemí (pokud je kdy měly) a jsou vláčeny do neznámého prostředí. Na druhou stranu si uvědomuji hrozby, které imigrační vlna přináší a vím, že Evropa není na takový „nával“ připravená a že k nám s malými dětmi dorazí i spousta dalších osob a taky hodně problémů. Chápu, že do Evropy míří lidé často jen kvůli „lepšímu životu“, vždyť i z ČSSR odcházela za totáče velká část lidí především z tohoto důvodu, ale byli připraveni dodržovat zákony své nové domoviny.

Jste pro povinné kvóty pro uprchlíky?

Po zkušenostech s přístupem EU k romské otázce se obávám, že se posuneme do situace, kdy vytknout někomu, že se nechová dle tady platných zákonů a pravidel, bude znamenat označení za rasistu. V případě migrantů mám dost oprávněné pochyby o jejich snaze dodržovat evropská pravidla a pokud se nepodaří od začátku nastolit jasná pravidla, nevidím budoucnost nijak růžově. Podobně komplikovaně vidím i povinné kvóty.

Jste pro zrušení schengenského prostoru?

Chápu, že okrajové země Schengenu se s přílivem uprchlíků nejsou samy schopny vyrovnat, ale matematické rozdělení mi přijde nesplnitelné a unfair. Vůči migrantům i vůči jednotlivým zemím EU. Asi by se mi zdálo praktičtější společně schengenský prostor chránit a snažit se vyřešit problémy v zemích, odkud migranti utíkají. Zatím se našemu „vyspělému světu“ spíš daří vyzbrojovat všechny strany konfliktů a situaci jen zhoršovat.

Jak hodnotíte aktivitu Adama Bartoše a jeho Národní demokracie, nezdají se Vám jeho aktivity fašistické?

Nechci se vyjadřovat k lidem, kteří se podle mého názoru snaží zviditelnit a tak vypouštějí rádoby moudré a rychlé soudy a názory a vezou se na vlně odporu a boje proti někomu (podobně jako před tím vystupovali proti „cikánskému teroru“), aniž by navrhovali jakékoliv reálné řešení problémů. Nejsem vegetarián a nevadí mi, když někdo maso odmítá, když jedu někam na dovolenou, jsem smířená s tím, že považují za lahůdku něco, co by u nás nikdo nechtěl ani ochutnat a že mají zvyky, které jsou u nás považovány za podivné. Ale nechci, aby mi někdo u mě doma zakazoval maso jíst, aby mě u nás doma nutil dodržovat zvyky, které si přinesl ze své domoviny. A taky nemám ráda lidi, kteří si o sobě myslí, že jsou lepší než ostatní a nemyslím si, že nám něco dává právo se domnívat, že právě naše civilizace je v něčem lepší, než jiná.

Jste spokojená s prezidentem Zemanem? Jak hodnotíte akci „červené trenky na hradě“?

Nechci ani hodnotit vystupování a chování pana prezidenta. Zvítězil ve volbách, zvolila si ho tedy většina a já to akceptuji. To, že se mi zdá občas jeho vystupování nedůstojné, že pochybuji o odbornosti či morálních kvalitách jeho spolupracovníků, to je druhá věc a v demokratické společnosti na to mám právo. Nešla bych na něho ani na jiného politika házet vajíčka, ale připouštím, že někdo takto chce vyjádřit svůj názor. Červené trenky nad Hradem také chápu jako vyjádření něčího názoru.

Koho byste na hradě nejraději viděla?

Chápu, že není člověk, kterého by všichni milovali, ale když bude na Hradě sedět osobnost moudrá a pokorná, nemyslím, že někoho napadne vyvěšovat trenky. A pokora pro mne znamená skromné chování, respekt druhých a toleranci k jiným osobám, jiným názorům.

27.9.2015, Ing. Jitka Bártová, zastupitelka města Duchcov

-spyta-

bart

Komentáře