Zelení jsou pokrytci odjakživa. Ti potřebují demokracii, jen když se jim hodí „do krámu“.

Rozhovor se zastupitelem Prahy 8 za ODS Ondřejem Grosem

Jak hodnotíte výsledky referenda o vystoupení Velké Británie z EU?

Výsledek hodnotím jako překvapivý, ale vnímám ho kladně. Přes veškeré zprávy , téměř až propagandu, v médiích, že zastánci setrvání mají jasnou převahu, dopadlo referendum opačně. Je to vítězství demokracie.

Jaký předpokládáte další vývoj s EU? Myslíte, že BREXIT je jen začátkem domina, které časem celé spadne?

Je jasné, že bruselský establishment, kvůli kterému se to celé stalo, teď bude zuřit. Bude se nejspíš snažit Brity potrestat za jejich opovážlivost. Pokud to tak bude, další národy budou volat po možnosti hlasovat o své vlastní budoucnosti, tedy o vystoupení z EU.
Podle mě je jediná možnost, jak zachovat nějakou obdobu EU. Vrátit se k volnému pohybu osob, zboží, kapitálu, zrušit euro, zrušit společné politiky a dotace. Svobodně obchodujme, cestujme, pracujme. Víc nepotřebujeme.

Strana zelených považuje výsledky referenda ve VB za nepřípustný a dokonce zelená senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová napsala na svůj FB profil: „Vyhlášení referenda v této záležitosti byla osudová chyba.“. Nezdá se Vám to pokrytecké, když Zelení všude agilně prosazují referenda.

Zelení jsou pokrytci odjakživa. Ti potřebují demokracii, jen když se jim hodí „do krámu“. Vrcholem je označení voličů, kteří nesdílejí zelený názor, za hloupé. Znám z komunální politiky, vždy šermují diskusí s občany, otevřenou radnicí a podobně. Jakmile se dostanou k moci, na tyto sliby zapomenou a spojí se klidně s komunisty…
Co se týče senátorky Wagnerové, je opravdu tragédie, že tato „od kosti demokratka“ byla dokonce ústavní soudkyní.

V České republice vzniká mnoho iniciativ, které žádají vyhlášení referenda o vystoupení ČR z EU. Mělo by být podle Vás vyhlášeno referendum?

Myslím si, že pokud bylo referendum o vstupu v roce 2003, měla by být možnost uspořádat referendum o vystoupení. Dokonce si myslím, že by takové referendum mělo být vyhlašováno jednou za 10-15 let. Lidé by měli mít možnost vyjádřit svůj názor a postoj k fungování EU.

Jak hodnotíte kauzu s Klárou Samkovou, která na konferenci o islámu v PSP srovnala islám s nacismem a urazila tím tureckého velvyslance, který za tento výrok požaduje sankce. Myslíte, že by měla být v této věci Klára Samková trestně stíhána?

Absolutně nesmí být nijak postihována. Jsme sekulární právní stát, který ctí svobodu slova. Aspoň to máme v naší ústavě. Takže nechť je pan velvyslanec uražen, na to má samozřejmě právo, ale tím to taky končí.

Premiér Sobotka prohlásil, že bychom měli přijmout euro do pěti až deseti let. Souhlasíte se vstupem do eurozóny?

Pan premiér v té době nebude premiérem a eurozóna už nejspíš nebude v dnešní podobě existovat. Stačí se podívat na problémy na jihu Evropy. Jsem proti vstupu. Nechci platit cizí dluhy. Naše koruna je dobrá měna, nakonec Britové, Dánové a Švédové si vlastní měnu také ponechali a jejich země se nepropadly do pekla.

gross

Komentáře