Zpěvačka Bára Vaculíková: Velikonoce mi potvrzují příchod jara!

Bára Vaculíková alias Diva Baara je přední česká zpěvačka a textařka. Dlouhá léta je členkou skupiny Yellow Sisters a pěvecký talent bezpochyby zdědila po její matce Petře Černocké. 

Co se Vám vybaví, když se řeknou Velikonoce?

Chalupa, moje dětství, babička a schovávání se před klukama ve skříni na půdě.

Jak oslavíte letošní Velikonoce?

Žiju hodně ze dne na den, upřímně jsem o tom ještě nestačila popřemýšlet. Určitě vyrazíme mimo Prahu, jestli k nám na chalupu, nebo ke známým a ke kterým, je ve hvězdách.

Dodržujete v současné době nějaké velikonoční obyčeje?

Vlastně to mám ráda. Vajíčka mě baví, mazanec asi nezvládnu, to kynuté mi moc nejde. Ale možná si troufnu na nádivku s kopřivami. Tu můj muž ocení. Teda když v ní bude víc slaniny, než kopřiv.

Vnímáte také Velikonoce jako křesťanský svátek?

Křesťanství je dobrá myšlenka. O tom žádná. My moc religiózní rodina nejsme. Prarodiče byli. To jsme chodili o Velikonocích na mši. Loni jsem si vyslechla dětskou rýmovačku, která se traduje v jižních Čechách, ve které bylo třeba: Židi nehodní, jako psi černí, kopali jámu Ježíši pánu, aby ho jali ukřižovali. Musím říct, že jsem zalapala po dechu, když mi to moje malá holčička s řehtačkou v ruce recitovala, že to umí od ostatních dětí na vesnici. Já jsem každopádně absolutně liberální a antixenofobní. A takové křesťanství je i v mém srdci.

Máte spojené Velikonoce s příchodem jara?

Jaro cítím už teď! Je tady. Hurá! A Velikonoce to potvrdí. Jen mám tu zkušenost, že někdy bývají ještě na sněhu. Tak uvidíme, jak to letos dopadne.

Bez čeho si Velikonoce nedokážete představit?

Bez rodiny, bez dětí, bez vajíček. Bez výletu za hranice našich všedních pražských dní.

Ondřej Spýťa Syrový

Komentáře