Zpěvačka Jana Yngland Hrušková: Ještě jsem víko od rakve nezaklapla!

Jana Yngland Hrušková (59) patří mezi legendy české pěvecké scény. Zpěvu se věnuje takřka od dětství, zvítězila soutěž Dluhy Hany Zagorové, léta spolupracovala s Petrem Novákem v programu MEMENTO a natočila známý klip Diskotango. Přes 20 let působila v zahraničí jako učitelka zpěvu, nyní je zpět a věnuje se společně se svou sestrou Evou Hruškovou divadlu pro děti…

Jak a kdy jste se dostala k zpěvu?

Zpívala jsem už v mateřské školce na vánočních besídkách. Zpěv mě provází celý život. Naši taky zpívali, tak to prostě bylo samozřejmé.

Měla jste nějaký vzor?

Vzor jako takový ne. Ale líbí se mi profesionální práce. Mám ráda Franka Sinatru, Lizu Minelli, Yolandu Adams. Za mlada jsme poslouchali Deep Purple, Yes, Led Zeppelin a Black Sabbath. Výborná muzika. Ale taky jsme s partou občas dali novosvětskou, Carmen, nebo vídeňské valčíky. Všechno vás může inspirovat. Ráda mám i české národní písně. Pro seniory zpívám dechovku a to je prostě super. Dechovka nabíjí a je plná dobré nálady. Nemám ráda takové to jakoby „umění“.

Se sestrou – první československou Popelkou Evou Hruškovou

Poprvé jste vstoupila ve známost díky vítězství někdejší pěvecké soutěže Dluhy Hany Zagorové. Jak na to vzpomínáte?

To jsem byla mladá a krásná. Teď už jsem jen krásná. Hodně to štve naši mládež, která už nemá kouska humoru a nadhledu. Moje videa komentují jako: vy ve vašem věku a tak dále. Ještě jsem víko od rakve nezaklapla. Byla to krásná doba a člověk tím proplouval tak nějak samozřejmě.

Setkání po letech se zpěvačkou Hanou Zagorovou

Léta jste spolupracovala s Petrem Novákem a nazpívala řadu duetů – Moře, Jenom mi nelži, Co budem dělat ad. Jaká to pro Vás byla zkušenost?

Petr Novák byl zlatý člověk, přející, opravdu moc fajn. Tam jsem se taky dostala tak nějak samozřejmě. Asi jsem opravdu musela být dobrá. Jednalo se o program MEMENTO, vyšlo nám LP a následně i CD. Některé hity stále hrají v rádiu.

Mnoho lidí si Vás pamatuje z videoklipu Diskotango…

Tenkrát jsem měla super manažera, sehnal mi i programy pro televizi. I s Lucií Bílou jsme spolu byly v jednom hudebním pořadu. Mám ho na CD, v televizi nejde, škoda. Co bylo, bylo. Raději koukám dopředu.

Žila jste přes 20 let v cizině, kde jste také zpívala a učila zpěv. Jaká to pro Vás byla zkušenost?

Jistě velmi zajímavá. Naučila jsem se jazyk, dělala muziku, natočila 3 singly. Bylo rádio i televize a začala jsem učit. Prostě pracovně dost fajn. Ale stesk po domově byl bohužel větší a větší.

Čemu se věnujete v současné době?

Dál zpívám a učím zpěv. A také jsem začala hrát divadlo pro děti. Napsala jsem i vlastní pohádky s písničkami. Texty a muziku si taky dělám sama. To mě moc baví. Jak asi většina zaznamenala, tak se zajímám také o politiku, ale o tom v jiném rozhovoru.

S Vlastimilem Harapesem přezpívala duet Jen pár dnů…

-spyta-

 

Komentáře