Zpěvačka Jiřina Anna Jandová: Velikonoce vnímám jako krásný svátek, po Vánocích ten nejdůležitější.

Jiřina Anna Jandová vnímá Velikonoce jako velmi významný svátek, jednak jako náboženskou tradici, ale i příchod jara se obyčeji, které k němu patří. Velikonoční svátky má spojené s návštěvou kostela, barvením vajíček, šupáním, jehněčím masem a letos se pokusí upéct i beránka.

Co se Vám vybaví, když se řeknou Velikonoce?

Když se řeknou Velikonoce, tak se mi vybaví krásný svátek, po Vánocích ten nejdůležitější.

Jak oslavíte letošní Velikonoce?

Vypadá to, že v Praze, takže žádná velká sláva. Nevím, jestli ještě někam nevyrazím, ale asi ne.

A dodržujete nějaké velikonoční obyčeje?

Určitě. Vždy se snažím nabarvit nějaká vajíčka, což k Velikonocům patří a nikdo by se tomu neměl bránit. Letos jsem si dala předsevzetí, že upeču beránka nebo aspoň mazanec, tak jsem zvědava. (smích)

Máte nějaké vzpomínky z dětství?

To jsme slavili na Moravě, kde jsou ty tradice o dost silnější. Pamatuji si, jak se tam polévalo vodou. Párkrát Velikonoce vyšly na začátek března a příjemné to rozhodně nebylo. (smích)

Vnímáte Velikonoce i jako křesťanský symbol?

Samozřejmě. Myslím si, že jsou to s Vánocemi dva svátky v roce, které by se tak měly vnímat. To, jak to lidi bojkotují, je prostě špatně. Snažím se chodit i do kostela, ne tedy pravidelně, ale aspoň v tyto sváteční chvíle. Zvláště potom, co se stalo s katedrálou Notre-Dame, kde jsem paradoxně před rokem byla, jsem si o to více uvědomila, že bychom si měli vážit toho, co tady máme.

Co obvykle vaříte na velikonoční svátky?

Na Velikonoce obvykle děláme jehněčí maso a samozřejmě různé nádivky.

Bez čeho si Velikonoce nedokážete představit?

Bez toho, aniž by mě minimálně jeden chlap nevyšupal. To k tomu prostě patří. Vadí mi, jak se na to konto pořád ozývají feministky nebo různé organizace, že to hraničí s týráním a podobně. To je směšné. Myslím si, že na těch tradicích by se mělo lpít, a ne vymýšlet inovace.

Co byste popřála našim čtenářům k Velikonocům?

Furt si musíme přát klid a pohodu, protože se mi zdá, že svět se začíná otáčet zvláštním směrem. Všechny tyto svátky by měly být o tom, že bychom se měli nad sebou zamyslet. Nic nechceme ctít, nic nechceme dodržovat, jsme laxní. Pak si divíme, že nás některé kultury chtějí zlikvidovat, když nectíme ani to málo, co máme.

Ondřej Spýťa Syrový

Zdroj fotografií: webové stránky a facebook Jiřiny Anny Jandové

 

Komentáře