Zpěvačka Petra Slaninová: Velikonoce pro mě znamenají setkání s lidmi, co jsou našim srdcím blízcí.

Petra Slaninová je česká zpěvačka s výrazným vzhledem a charismatickým hlasem. Neodmyslitelně se k ní pojí skupina Koule a reality show Robin Hood. V současné době ji můžeme vidět v muzikále Sestra v akci /Hudební divadlo Karlín/.

Co se Vám vybaví, když se řeknou Velikonoce?

Když se řeknou Velikonoce, vybaví se mi, když jsem jako malá chodila s kamarády koledovat. Pak taky, jak nás kluci naháněli s pomlázkami a my na ně vymyslely s holkama finty, jak je nejlépe polít vodou. Pak barveni vajíček a spousta dobrot.

Jak oslavíte letošní Velikonoce?

Letošní Velikonoce možná oslavíme u známých na chatě, tam by to mohlo být fajn zpestření.

Dodržujete v současné době nějaké velikonoční obyčeje?

S dětmi barvíme vajíčka, chystáme výzdobu, a po domě i na zahradě jim schováme dobroty, aby je musely hledat.

Vnímáte také Velikonoce jako křesťanský svátek?

Velikonoce vnímám jako křesťanský svátek, ale zároveň se i dost bavíme, právě u barvení vajíček a u hledání. Přijdou i nějací koledníci z okolí, a my jdeme k sousedům s pomlázkou také.

Co obvykle vaříte na velikonoční svátky?

Obvykle upeču kuře s nádivkou a k němu nové brambory. To je naše oblíbené jídlo nejen na Velikonoce. Ale ty Velikonoce si o takové jídlo skutečně říkají. Do nádivky dávám mladé kopřivy.

Máte spojené Velikonoce s příchodem jara?

Velikonoce pro mě jednoznačně znamenají takový zlom, kdy přichází jaro, vyndáváme slunečník, židle, a třeba taková snídaně na terasce je pro mě přímo jarní (a nejen jarní) rituál.

Bez čeho si Velikonoce nedokážete představit?

Velikonoce si určitě nedokážu představit bez kytky ve váze, nejlepší jsou narcisky a vyklíčené osení v misce, a již zmiňovaná vajíčka, barvení, procházky, a dobré jídlo s rodinou a lidmi, co jsou našim srdcím blízcí.

Ondřej Spýťa Syrový

 

Komentáře